Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir, Kalktı Mı, Uygulanmaya Devam Edilecek Mi?

2022 senesinin gelmesi ile beraber asgari ücret ile birlikte en çok arama motorlarında araştırılan hususların başında asgari geçim indirimi (AGİ 2022) yer alıyor. Yeni asgari ücretin 4253 lira olarak açıklanması ile beraber bu ücretin içinde asgari geçim indiriminin uygulanıp uygulanmayacağı merak edildi. Asgari geçim indirimi kalktı mı? Bu ay yatacak mı? AGİ ne kadar oldu? Bu tip sorulara cevap arayan vatandaşlar, çok yoğun bir araştırma içinde. Bekar, evli veya çocuklu yurttaşlar açısından değişiklik gösteren tablo ile birlikte 2022 asgari geçim indirimi agi ne kadar oldu? 2022 asgari geçim indirimi kalktı mı? İşte karşınızda bekar, çocuk, evli vatandaşlar için asgari geçim indirimi zam tablosu!

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Tablosu ve Merak Edilen Bütün Soruların Bu Makalede Ulaşabilirsiniz

Yeni memur zammı ile kamuda işçi statüsünde çalışan vatandaşların ve kamu personellerinin gelirleri yükselirken, diğer taraftan özel sektörde asgari ücret artışı ile herhangi bir işte asgari ücretli bir şekilde çalışan vatandaşların ücretlerine zam yapıldı. Bu sene yapılan düzenlemelerle bütün çalışanların maaşlarında asgari ücret kadar olan kısım vergiden muaf tutuldu. Peki bu ne demek? Vergisiz ücretin uygulanması nasıl olacak?

Ocak ayı ile emekli vatandaşların maaşlarında memurların aldıkları maaşlara ve engelli vatandaşlardan yaşlı vatandaşlara kadar her kesimin maaşında değişiklik oldu. Gerek enflasyon zam oranları gereksede hükümet tarafından yapılan açıklamalar ile ek zam ve taban maaş artışları yeni ücretleri ortaya çıkardı.

En Düşük Emekli Maaşını 2500 Lira Olmasına Karar Verildi

Aralık ayında açıklanan asgari ücret rakamlarındaki rekor artış bu ay itibariyle maaşları yansımaya başladı bile. Asgari ücret ve türevlerinin açıklanmasıyla BAĞ-KUR ve SSK emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 2547 şeklinde gerçekleşirken taban maaş ise 2500 lira olarak belirtildi.

2022’de Asgari Ücret Net 4253 Brüt 5004 Lira Oldu

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme zamları yüzde 5’ten yüzde 7,5’a çıkarılırken enflasyon farkı ile zam oranları %30,95 şeklinde gerçekleşti. Bu hususta hazırlanan yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonundan geçti. Yasallaştırma ile oranlar bu ayki maaşlar da yürürlüğe konulacak. Asgari ücret ise bu aydan itibaren net bir şekilde 4253 lira ve brüt 5004 lira olacak şekilde uygulanmaya başlandı.

Vergisiz Ücretler Nasıl Uygulanacak?

Bu yıl yani 2022 senesi içerisinde vergi alınmadan asgari ücretin hesabı şu şekilde yapılmaya çalışılacak:

  • 2022 brüt asgari ücret 5004 lira,
  • SGK primi yüzde 14=700,56,
  • İşsizlik sigorta primi 100 de 1 = 50,04,
  • Kesintiler toplamı 750,60 lira,
  • Net asgari ücret 4253, 40 Lira,
  • Türk Lirası cinsinden ve aylık bazda işverene maliyeti asgari ücretin 2022 senesi içerisinde 5004 lira,
  • SGK primi yüzde 15.5 (işveren payı) 775,62 lira,
  • İşveren işsizlik sigorta primi %2,
  • İşverene toplam maliyeti ise 5879 lira

Asgari Ücretten Verginin Kesilmesi Maaşlarda Artış Oluşurdu Mu?

İşçi işçi statüsünde çalışan vatandaşlar daha önce bir kısmını asgari geçim indirimi olarak geri alsa dahi gelir ve damga vergisini ödüyorlardı. Şimdi ise bu vergileri ödemekten artık kurtuldular. Bu durum ise asgari ücretin net rakamında artış oluştururken işverenlere de destek getirdi.

Vergilerin Kesilmesi İle Beraber Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Kalktı Mı?

Asgari geçim indirimi (AGİ), çalışan vatandaşların ücret gelirleri üzerinden hesaplanmakta olan gelir vergisinin bir bölümünün yine aynı şekilde çalışır vatandaşları iadesi anlamını taşıyor. Bu da demektir ki devlet, almış olduğu verginin bir bölümünü çalışana Medeni durumu ile çocuk sayısına göre iade etmeye başladı. Asgari ücret vergi haricinde tutulduğu için ücretler üzerinden herhangi bir vergi alınmayacağından Asgari ücretli çalışan vatandaşlara asgari geçim indirimi de ödenmeyecek.

Asgari Ücretten Daha Fazla Alanlar, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Alacak Mı?

Bilindiği üzere maaş her ne olursa olsun daha önce asgari geçim indirimi miktarları, asgari ücret rakamları üzerinden hesaplanıyordu. Bütün çalışanlar, almış oldukları ücretleri yüksek de olsa asgari ücretteki verginin iadesini alıyorlardı. Şimdi ise kamu personeli dahil olmak üzere bütün çalışanı vatandaşların almış oldukları ücretlerdeki asgari ücret kadar kısım vergiden istisna oldu. Bu da demektir ki asgari geçim indirimi de böylelikle ortadan kalktı. Bu sebeple yüksek ücret alan vatandaşlar da asgari geçim indirimi alamayacak. Fakat iade haricindeki vergiden kaynaklı artıştan faydalanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu