E-Devlet’in Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-devlet uygulaması üzerinde ‘haksız fiyat artışı şikayet bildirimi’ özelliği kullanıma açıldı. Bu özellik sayesinde artık vatandaşların tanık oldukları haksız fiyat artışlarını anında bildirmeleri sağlanıyor. Peki vatandaşları adeta bir müfettişe dönüştürecek bu özellik nedir, nasıl kullanılır?

Son zamanlarda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enflasyon rakamlarının zıplaması ile beraber başta gıda fiyatları olmak üzere akaryakıt ile pek çok kalemde fiyat artışının yaşandığı herkes biliyor. Bütün bunlara ek bir şekilde ürün ya da hizmet fiyatlarına fahiş fiyatın dahi üzerinde fiyat ekleyen ve haksız kazanç elde etmeye çalışan kişi ve kurumların artık vatandaşlar tarafından e-devlet uygulaması üzerinden şikayet edilmesinin önü açıldı.

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi başkanı Ali Taha Koç, e-devlet uygulaması üzerinde yeni bir hizmetin daha faaliyete geçtiğini duyurdu. Bu sistem ile yurttaşların tanık oldukları ‘haksız fiyat artışları’ durumlarını doğrudan bir şekilde bildirmelerini sağılıyor. Sistem aracılığı ile alo 175 ile Ticaret Bakanlığının ilgili uygulamalarına gerek kalmayacak. Vatandaş, şahit olduğu haksız fiyat artışı şikayetini doğrudan e-devlet uygulaması üzerinden yapabilecek. E-devlet uygulaması üzerinde haksız fiyat artışı şikayet bildirimi adıyla eklenmekte olan bu yeni hizmet, yurttaşlar tarafından sıklıkla kullanılabilecek. Zira bu sistem aracılığı ile haksız fiyat artışlarının bildirimi artık kolay bir hal almış olacak. Hükümet, almış olduğu şikayetleri çok hızlı bir şekilde inceledikten sonra fiyat artışının haksız olup olmadığını ortaya çıkarabilecek. Haksız fiyat artışı tespit edilmiş olan kişi ile kurumlar açısından gerekli işlemler yapılacak.

Bu Bildirimler Çok Önemli

Vatandaşların artık bundan sonra üretici, tüketici ile tedarikçi ve perakende işletmelerinde karşılaştıkları haksız fiyat artışı durumlarını engellemek ve gerekli durumlarda idari para cezası kararı aldırmak amacına e-devlet uygulaması üzerinden şikayette bulunmalarının önü açıldı. Yurttaşların, duyarlı olup var ise eğer şikayetlerini hiç vakit kaybetmeden çok pratik bir şekilde iletmeleri yine aynı şekilde bu aşamada çok önemli. Buradaki hedef ise aslında vatandaşa dokunan, faydasını bulunan hizmetleri e-devlet uygulamasını eklemek suretiyle vatandaşlar ile buluşturarak aslında gündelik hayatı kolaylaştırmak şeklinde açıklamalarda bulunan Ali Taha Koç Birgül e-devlet uygulamasını eklenen bu yeni sistemin sağlayacağı katkının Türkiye açısından çok önemli olduğunun altını çizdi.

E-Devlet’ten Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

  • Öncelikli olarak T.C. kimlik numarası ile 2 TL karşılığında PTT’den alınan e-devlet şifresi ile e-devlet uygulamasına giriş yapılır,
  • Daha sonrasında ise haksız fiyat artışı hizmeti bulunur,
  • Üçüncü aşamaya gelindiğinde yeni şikayet bildirimi sekmesinde girilir,
  •  Gerekli bütün bilgiler doldurulur,
  • ‘Şikayet oluştur’ butonuna tıklanır.

Bu aşamaların takip edilmesi ile beraber böylelikle vatandaşların, tanık oldukları haksız fiyat artışı durumlarını e-devlet uygulaması üzerinden ilgili mercilere pratik bir şekilde iletmeleri mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu