Fıtık Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Karın ağrısı çekiyorsanız, fıtığınız olabilir. Belirtileri ve tedavileri hakkında bilgi edinin. Ayrıca, risk faktörleri hakkında bilgi edinin. Doktorunuz fıtığınızı teşhis etmek için bir BT taraması veya MRI yapabilir. Bir CT taraması, görüntüler oluşturmak için X-ışınlarını kullanır ve bir kontrast boya enjeksiyonu içerebilir.

Fıtık belirtileri

Fıtıklar, karın duvarında, iç içeriğin dışarı çıkmasına izin veren anormal açıklıklardır. Fıtıklara genellikle bölgede ağrı ve şişlik eşlik eder ve teşhis edilmesi zor olabilir. Genellikle ıkınma, öksürme veya ani hareketlerden kaynaklanır. Bazı hastalarda mide bulantısı veya kabızlık da görülebilir. Doğru teşhis ve tedavi için bir doktora gitmeniz önerilir.

Bağırsaklar karın boşluğuna geri hareket edemezse fıtık hapsedilebilir. Bu tip fıtık çok ağrılıdır ve acil cerrahi onarım gerektirir. Fıtığın diğer bazı semptomları arasında kabızlık, dışkıda kan ve bacak veya ayakta his kaybı bulunur.

Fıtıklar, karın duvarındaki bir açıklıktan ağ yerleştirilerek cerrahi olarak tamir edilebilir. Çoğu durumda ekstra karın duvarı deliği ameliyat sırasında dikiş veya cerrahi ağ ile kapatılabilir. Fıtıklar açık cerrahi veya laparoskopik cerrahi ile onarılabilir. Bununla birlikte, fıtık onarımlarında komplikasyonlar mümkündür.

En sık görülen fıtık türü kasık bölgesinde meydana gelen kasıktır. Bu tip fıtık, bağırsaklar femoral kanaldaki zayıf bir kas halkasını ittiğinde ortaya çıkar. Bu tip fıtık erkeklerde kadınlardan daha sık görülür ve çoğu orta yaşta ortaya çıkar. Kasık fıtığı olan bir kişi boğulma riski altındadır.

Tedavi seçenekleri

Fıtıklar için birkaç tedavi seçeneği vardır. Hastalar dikkatli bekleme veya ameliyat arasından seçim yapabilir. İlki, en az iki hafta boyunca yorucu fiziksel aktivite yapmamayı içerir. İkincisi, bir kapsamı içeren cerrahi bir prosedürü içerir. Fıtık büyükse veya kapsamlı onarım gerektiriyorsa, hasta genel anestezi gerektirebilir.

Fıtıklar yaşamı tehdit etmese de ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Özellikle tedavi edilmeyen kasık fıtıkları boğulma ile sonuçlanabilir. Etkilenen organlar kan olmadan ölebileceğinden, bu durumun riski önemlidir. Ağrılı ve rahatsız edici olmasının yanı sıra fıtık tedavi edilmezse büyüyebilir.

Fıtıklar genellikle kasık veya göbek deliği bölgesinde ortaya çıkar, ancak tüm karın duvarını etkileyebilirler. Genellikle vücudun zayıf kısımlarına aşırı baskı uygulayan uygunsuz kaldırma tekniklerinden kaynaklanır. Ayrıca yaş, önceki ameliyat ve hamilelikten de kaynaklanabilir.

Fıtıklar ağrılı olabilir, ancak her fıtık türü için tedavi seçenekleri vardır. Fıtıklar için tedavi seçenekleri ameliyattan yaşam tarzı değişikliklerine kadar uzanır. Fıtık küçükse, hasta ameliyattan kaçınabilir. Fıtık şiddetli ise, ameliyat önerilebilir.

Laparoskopik fıtık onarımı başka bir tedavi seçeneğidir. Bu ameliyat türü, ince bir teleskop benzeri alet yerleştirmek için karında küçük bir kesi kullanır. Bu tip ameliyatlar daha az ağrılı bir işlem ve normal aktiviteye daha hızlı dönüş ile sonuçlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu