Gürcistan Vize Alma Rehberi: Güncel Bilgiler

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için vize işlemleri nasıl yapılır? Gürcistan vize alma rehberi ile güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gürcistan, hem kültürel hem de doğal güzellikleriyle son yıllarda popüler bir seyahat destinasyonu haline geldi. Tarihi yerleri, lezzetli yemekleri, eğlenceli gece hayatı ve samimi insanlarıyla Gürcistan’a gitmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, Gürcistan’a gitmek için vize gerekiyor mu? Gürcistan vize işlemleri nasıl yapılır? Gürcistan vize alma rehberi ile bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Gürcistan Vizesi Gerekli mi?

Gürcistan ile Türkiye arasında 2011 yılında imzalanan anlaşma gereği, Türk vatandaşları 90 gün içinde 180 günü aşmamak kaydıyla Gürcistan’a vizesiz seyahat edebiliyorlar. Yani, Gürcistan’a gitmek için vize almanız gerekmiyor. Ancak, Gürcistan’a giriş yapabilmek için bazı belgelerin yanınızda olması gerekiyor.

Gürcistan Vize Alma Rehberi ve Giriş İçin Gerekli Belgeler

Gürcistan’a giriş yapabilmek için pasaportunuzun veya nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekiyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması tavsiye ediliyor. Nüfus cüzdanınızla seyahat edecekseniz, yeni çipli kimlik kartlarını kullanmanız gerekiyor. Eski tip nüfus cüzdanlarıyla Gürcistan’a giriş yapılamıyor.

Ayrıca, Gürcistan’a giriş yapabilmek için COVID-19 testi veya aşı sertifikası sunmanız gerekiyor. 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu veya son 6 ay içinde tamamlanmış COVID-19 aşı sertifikası olanlar Gürcistan’a giriş yapabiliyorlar. Bu belgelerin İngilizce veya Rusça olması gerekiyor. Gürcistan vize alma rehberi

Gürcistan Vize Alma

Gürcistan Vizesiz Seyahat ve Konaklama

Gürcistan’da konaklama seçenekleri oldukça çeşitli ve uygun fiyatlıdır. Başkent Tiflis’te, oteller, hosteller, apartmanlar ve pansiyonlar arasından seçim yapabilirsiniz. Tiflis’te konaklama fiyatları ortalama 100-300 TL arasında değişiyor. Diğer şehirlerde ise daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Gürcistan’da konakladığınız yerde, Gürcistan Göçmenlik İdaresi’ne kayıt olmanız gerekiyor. Bu işlemi, konakladığınız yerin sahibi veya yöneticisi yapabilir. Kayıt işlemi için pasaportunuzun veya nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekiyor. Kayıt işlemi ücretsizdir ve 5 dakika sürer.

Gürcistan Vize Alma Rehberi ve Ulaşım

Gürcistan’da ulaşım seçenekleri de oldukça gelişmiştir. Şehirlerarası ulaşımda, otobüs, tren, minibüs veya taksi kullanabilirsiniz. Otobüsler genellikle konforlu ve ucuzdur. Trenler ise daha yavaş ama manzaralı bir yolculuk sunar. Minibüsler ise daha hızlı ve esnek bir ulaşım sağlar. Taksiler ise pazarlık yaparak uygun fiyata binilebilir.

Şehir içi ulaşımda ise, metro, otobüs, minibüs, taksi veya yürüyerek seyahat edebilirsiniz. Metro en hızlı ve ucuz ulaşım seçeneğidir. Otobüs ve minibüsler ise daha yaygındır. Taksiler ise şehir içinde de pazarlık yaparak binilebilir. Yürüyerek ise şehrin güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Gürcistan vize alma rehberi

Gürcistan’da Gezilecek Yerler

Gürcistan’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Başkent Tiflis’te, tarihi ve kültürel mirasın yanı sıra modern ve canlı bir atmosfer bulabilirsiniz. Tiflis’te gezilecek yerler arasında Narikala Kalesi, Süleymaniye Camii, Meidan Meydanı, Rustaveli Bulvarı, Kura Nehri, Abanotubani Hamamları, Mtatsminda Parkı ve Gürcistan Ulusal Müzesi sayılabilir.

Gürcistan’ın diğer şehirleri de görülmeye değerdir. Batum, Karadeniz kıyısında bulunan bir liman şehridir. Batum’da gezilecek yerler arasında Batum Bulvarı, Avrupa Meydanı, Ali ve Nino Heykeli, Botanik Bahçesi ve Gonio Kalesi sayılabilir.

Kutaisi, Gürcistan’ın ikinci büyük şehridir. Kutaisi’de gezilecek yerler arasında Bagrati Katedrali, Gelati Manastırı, Prometheus Mağarası ve Okatse Kanyonu sayılabilir.

Mtskheta, Gürcistan’ın eski başkenti ve dini merkezidir. Mtskheta’da gezilecek yerler arasında Jvari Manastırı, Svetitskhoveli Katedrali ve Samtavro Manastırı sayılabilir.

Kazbegi, Kafkas Dağları’nın eteklerinde bulunan bir doğa harikasıdır. Kazbegi’de gezilecek yerler arasında Gergeti Manastırı, Gveleti Şelalesi ve Dariali Kanyonu sayılabilir. Gürcistan vize alma rehberi

Gürcistan Vize Alma

Gürcistan’da Yapılacak Aktiviteler

Gürcistan’da yapılacak aktiviteler de oldukça çeşitlidir. Gürcistan’ın lezzetli yemeklerini tatmak için restoranlara veya sokak tezgahlarına uğrayabilirsiniz. Haraço, haçapuri, haşlama, lobiani, badrijani gibi yemekleri deneyebilirsiniz. Ayrıca Gürcistan’ın meşhur şaraplarını da tatmadan dönmeyin. Gürcistan’da şarap yapımı binlerce yıllık bir geleneğe sahiptir. Şarap tadımı yapabileceğiniz yerler arasında Kaheti, Telavi ve Sighnaghi sayılabilir.

Gürcistan’da kültürel ve tarihi yerleri keşfetmek için rehberli turlara katılabilirsiniz. Gürcistan’ın zengin tarihi ve kültürü size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Gürcistan’ın mimarisi, sanatı, müziği ve dansı sizi büyüleyecektir. Gürcistan’da katılabileceğiniz turlar arasında Tiflis Şehir Turu, Mtskheta-Mtianeti Turu, Kazbegi Turu ve Batum Turu sayılabilir.

Gürcistan vize alma rehberi ile güncel bilgilere ulaştınız. Gürcistan’a gitmek için vize almanız gerekmediğini, ancak bazı belgelerin yanınızda olması gerektiğini öğrendiniz. Ayrıca Gürcistan’da konaklama, ulaşım, gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler hakkında da bilgi sahibi oldunuz. Gürcistan’a gitmek için artık hazırsınız. Güzel bir seyahat geçirmenizi dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu