Hamile Kedi ve Yavru Kedilerin Sağlığı İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Hamile olan kedilerin vücutlarında ve davranışlarında birçok değişiklik olur. Evcil hayvanınızın sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirmesine yardımcı olmak için bu değişikliklerin farkında olmalısınız.

Kediler için hamilelik nispeten nadir olsa da ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Neyse ki kediler hamilelik, doğum yapma ve yeni doğan bebeklerine bakma konusunda uzmandır. Hamile bir kediye bakarken sabırlı ve sevgi dolu olmak, ona ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği sağlamak önemlidir. İlk birkaç gün boyunca, yüksek yağ ve kalori içeriğine sahip yavru kedi mamasını beslemek isteyebilirsiniz.

Hamile kediler daha sevecen olabilir

Kediler hamilelik sırasında ve sonrasında daha sevecen ve koruyucu olabilirler. Bir evcil hayvanla yakın bir ilişkinin stresi, tansiyonu ve depresyonu azalttığı kanıtlanmıştır. Ve bir evcil hayvanla vakit geçirmek hayatınızı bile uzatabilir. Bunlar, kedi arkadaşınızla vakit geçirmenin birçok faydasından sadece birkaçı.

Hamile olan kedilere ‘kraliçe’ denir. Beklenen yavru kedi sayısına bağlı olarak iki kilograma kadar kilo alabilirler. Hamile bir kedinin şişmiş karnını okşamak için cazip gelse de bunu yapmaktan kaçınmaya çalışın. Karnına bastırırsanız evcil hayvanınız rahatsız hissedecektir. Ayrıca, daha sevecen olacağını ve normalden daha fazla uyuyacağını da fark edebilirsiniz.

Kilo alabilirler

Hamile kediler ve yavru kediler, hamileliğin dokuzuncu haftasında kilo almaya başlayabilir. Kilo alımı miktarı, taşınan yavru kedi sayısına bağlı olacaktır. Genel olarak, kediler yaklaşık yarım pound ila bir pound veya yaklaşık 225 ila 450 gram kazanabilir. Bu süre zarfında kediler daha fazla yemek yemeye başlayacak ve onlara bol miktarda tatlı su vermelisiniz. Kedi yemeye devam ettikçe, büyüyen yavrularını beslemek için kullanacağı daha fazla yağ alacaktır.

Hamile kediler, pembe meme uçları gibi hamilelik belirtileri göstermeye başlayacaktır. Ayrıca iştahlarını kaybedebilir ve hasta hissetmeye başlayabilirler. Kediniz bu semptomları sergilemeye başlarsa, veteriner bakımı isteyin.

Şişmiş meme uçları olabilir

Kedilerde ve yavru kedilerde şişmiş meme uçları her zaman hamileliğin göstergesi değildir. Çeşitli farklı sorunlardan kaynaklanabilirler. Kediniz, fazladan süt birikmesi olan galaktostaz geliştirebilir. Kedinizin şişmiş meme uçları varsa, ağrıyı hafifletmek için sıcak bir kompres uygulayın.

Kediniz hamilelik belirtileri gösteriyorsa meme uçları büyümüş veya pembe olabilir. Ayrıca mide ovuşturma ve tımarlamaya karşı hassas olabilirler. Olağandışı bir şey fark ederseniz, veteriner kontrolünden geçmeniz önemlidir. Bazı kedilerde vücutlarındaki hormonal değişikliklerin neden olduğu sabah bulantısı da olabilir.

Süt dolu olurlar

Kediler her yaşta hamile kalabilirler ve doğumdan yaklaşık iki ay önce emzirmeye başlarlar. Bu süre zarfında, büyüyen bebeklerine ekstra besin sağlamak için iştahlarını artıracaklar. Bu süte kolostrum denir ve yeni doğan yavru kedinin olgunlaşmamış bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

Hamile kalan kedi ve yavru kedilerin bakıma ve bolca zaman ayırmaya ihtiyaçları vardır. Mahremiyet ve yalnızlık arayabilirler. Ayrıca diğer kedilerin şirketini de arayabilirler. Bazı hamilelik belirtileri arasında büyüyen bir göbek, artan iştah ve göbeğin kalınlaşması bulunur.

Veteriner ekibine ihtiyaçları olabilir

Veteriner ekibiniz, kedinizin hamileliğini ve doğumunu planlamanıza yardımcı olabilir. Evde doğumun mümkün olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ve ayrıca doğum sırasında kedinizi ofise nasıl güvenli bir şekilde taşıyacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Ayrıca, altlığın bir veya daha fazla yavru kedi içerip içermediğini belirlemenize yardımcı olabilirler.

Veterineriniz ayrıca kedinizi kısırlaştırıp kısırlaştırmama konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu, kedi popülasyonunun azalmasına yardımcı olacağı gibi, kedinizin sağlığı ve mutluluğu için de iyi olacaktır. Hamilelik sırasında kedinizin tatlı suya ve besin açısından zengin bir diyete ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir diyete ihtiyaçları olabilir

Hamile kediler ve yavru kediler, beslenmeleri söz konusu olduğunda ekstra özen gerektirir. Daha yüksek bir kalori ihtiyacı vardır ve protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından yüksek bir diyete sahip olmalıdırlar. Bu bilgi, kedi dostunuz için doğru yiyecek seçimlerini yapmanıza yardımcı olacaktır.

Hem annenin hem de bebeğin sağlığını sağlamak için hamile kedi ve yavru kedilerin iyi beslenmeleri gerekir. Kediler, hamileyken ekstra kalori ve proteine ​​ihtiyaç duyarlar, çünkü ek kaloriler, yeni doğan yavru kedilerini doğurmak ve bakımını yapmak için enerji olarak kullanılacaktır. Bir kedi hamileliği sırasında yetersiz beslenirse, daha az yavru kediye sahip olur ve düşük kilolu veya sağlık sorunları olan yavrulara sahip olabilir.

Kan testine ihtiyaçları olabilir

Kedinizin hamile olup olmadığından emin değilseniz, bunu öğrenmenin en kolay yolu kan testi yapmaktır. Bu testler hızlı ve doğrudur ve yaklaşık yarım saatte tamamlanabilir. Kediniz herhangi bir belirti göstermiyorsa, kendi başınıza hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın güvenliğinden endişe ediyorsanız, bir veterinerden yardım almalısınız.

Kedi kanı birçok hastalığın varlığını ortaya çıkarabilir. Bağışıklık sistemi, karaciğer, böbrek veya cilt ile ilgili sorunları teşhis etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca potansiyel bir kanama bozukluğunu da gösterebilir. Herhangi bir sorunun kök nedenini belirlemek için birkaç başka test yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu