İsrail Gezilecek Yerler: Tarihi, Kültürel ve Doğal Güzellikler

İsrail gezilecek yerler, Ortadoğu’da bulunan küçük ama çok çeşitli bir ülke. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunuyor. İsrail gezilecek yerler arasında Kudüs’ten Tel Aviv’e, Akdeniz’den Ölü Deniz’e kadar pek çok seçenek var.

İsrail Gezilecek Yerler – Kudüs

İsrail’in en önemli şehri Kudüs, üç büyük dinin kutsal mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Kudüs’te gezilecek yerler arasında Kubbet-üs Sahra, Ağlama Duvarı, Via Dolorosa, Kutsal Kabir Kilisesi ve Yahudi Mahallesi sayılabilir. Kubbet-üs Sahra, İslam’ın en kutsal üçüncü mabedi olarak biliniyor ve altın kubbesiyle göz kamaştırıyor. Ağlama Duvarı ise Yahudilerin en kutsal yeri olarak kabul ediliyor ve burada dua edenleri görmek mümkün.

Via Dolorosa, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce yürüdüğü yol olarak biliniyor ve 14 durakla işaretlenmiş. Kutsal Kabir Kilisesi ise Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve gömüldüğü yer olarak inanılıyor ve Hristiyanlar için büyük önem taşıyor. Yahudi Mahallesi ise eski şehrin en büyük bölümünü oluşturuyor ve tarihi sinagogları, müzeleri ve pazarlarıyla ilgi çekiyor. İsrail Gezilecek Yerler

israil gezilecek yerler

Kudüs Kültürel Yerleri

Kudüs aynı zamanda modern müzeleri, sanat galerileri ve lezzetli yemekleriyle de ilgi çekiyor. Kudüs’te gezilecek müzeler arasında İsrail Müzesi, Yad Vaşem Holokost Müzesi, Rockefeller Arkeoloji Müzesi ve Davut Kulesi Müzesi sayılabilir. İsrail Müzesi, ülkenin en büyük ve en zengin müzesi olarak biliniyor ve aralarında Ölü Deniz Parşömenleri’nin de bulunduğu pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Yad Vaşem Holokost Müzesi ise Holokost kurbanlarının anısına kurulmuş bir müze ve anıt olarak ziyaretçilerini duygulandırıyor.

Rockefeller Arkeoloji Müzesi ise Ortadoğu’nun en eski eserlerini sergiliyor ve mimarisiyle de dikkat çekiyor. Davut Kulesi Müzesi ise eski şehrin surlarının içinde bulunan bir kalede yer alıyor ve şehrin 4000 yıllık tarihini anlatıyor.

Kudüs Yemekleri

Kudüs’ün lezzetli yemekleri de kaçırılmaması gereken bir deneyim. Kudüs’te yemek yiyebileceğiniz yerler arasında Mahane Yehuda Pazarı, Abu Shukri Restoranı, Azura Restoranı ve Rachmo Restoranı sayılabilir. Mahane Yehuda Pazarı, şehrin en büyük ve en renkli pazarı olarak biliniyor ve burada pek çok sebze, meyve, baharat, peynir, tatlı ve sokak yemeği bulabilirsiniz. Abu Shukri Restoranı ise humusun en lezzetli halini sunuyor ve burada humusun yanında falafel, salata ve ekmek yiyebilirsiniz. Azura Restoranı ise Türk mutfağından etkilenmiş yemekleriyle ünlü ve burada kuru fasulye, nohut, etli yahni, karnabahar ve patlıcan yiyebilirsiniz. Rachmo Restoranı ise Kudüs’ün geleneksel yemeği olan kubbe soup’ı sunuyor ve burada kubbe soup’un yanında köfte, pilav ve salata yiyebilirsiniz.

İsrail Gezilecek Yerler – Tel Aviv

Tel Aviv ise İsrail’in en büyük ve en hareketli şehri. Tel Aviv gezilecek yerler arasında Beyaz Kent olarak adlandırılan Bauhaus mimarisiyle ünlü binalar, Carmel Pazarı, Jaffa Limanı, Neve Tzedek Mahallesi ve Rothschild Bulvarı yer alıyor. Beyaz Kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve 1930’larda Almanya’dan gelen Yahudi mimarlar tarafından inşa edilen binalardan oluşuyor. Bu binaların çoğu beyaz renkte ve pencereleri, balkonları ve çatılarıyla dikkat çekiyor.

Carmel Pazarı ise şehrin en büyük ve en canlı pazarı olarak biliniyor ve burada pek çok sebze, meyve, baharat, peynir, tatlı ve sokak yemeği bulabilirsiniz. Jaffa Limanı ise şehrin en eski bölümü olan Jaffa’nın merkezi olarak kabul ediliyor ve burada tarihi bir atmosferde deniz kenarında yürüyüş yapabilir veya balık restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Neve Tzedek Mahallesi ise şehrin en şirin ve en sanatsal mahallesi olarak biliniyor ve burada renkli evleri, butik dükkanları, sanat galerileri ve kafeleri görebilirsiniz. Rothschild Bulvarı ise şehrin en ünlü ve en güzel caddesi olarak biliniyor ve burada pek çok restoran, bar, otel ve müze bulabilirsiniz. İsrail Gezilecek Yerler

Tel Aviv Gece Hayatı

Tel Aviv ayrıca plajları, gece hayatı ve kültürel etkinlikleriyle de eğlenceli bir şehir. Tel Aviv’de gezilecek plajlar arasında Gordon Plajı, Frishman Plajı, Banana Plajı ve Hilton Plajı sayılabilir. Gordon Plajı, şehrin en popüler plajı olarak biliniyor ve burada güneşlenmek, yüzmek, sörf yapmak veya voleybol oynamak mümkün. Frishman Plajı ise şehrin en temiz plajı olarak biliniyor ve burada güneşlenmek, yüzmek veya masaj yaptırmak mümkün.

Banana Plajı ise şehrin en sakin plajı olarak biliniyor ve burada güneşlenmek, yüzmek veya hamakta dinlenmek mümkün. Hilton Plajı ise şehrin en renkli plajı olarak biliniyor ve burada güneşlenmek, yüzmek veya köpeklerle oynamak mümkün. İsrail Gezilecek Yerler

israil gezilecek yerler

Tel Aviv’in gece hayatı da görülmeye değer. Tel Aviv’de eğlenebileceğiniz yerler arasında Rothschild 12 Barı, Kuli Alma Barı, The Block Kulübü ve Radio EPGB Kulübü sayılabilir. Rothschild 12 Barı, şehrin en popüler barlarından biri olarak biliniyor ve burada canlı müzik dinleyebilir veya kokteyl içebilirsiniz. Kuli Alma Barı ise şehrin en sanatsal barlarından biri olarak biliniyor ve burada duvar resimleri, video projeksiyonları ve DJ performansları görebilir veya kokteyl içebilirsiniz. İsrail Gezilecek Yerler

The Block Kulübü ise şehrin en büyük kulüplerinden biri olarak biliniyor ve burada dünyaca ünlü DJ’lerin çaldığı elektronik müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Radio EPGB Kulübü ise şehrin en alternatif kulüplerinden biri olarak biliniyor ve burada rock, punk veya indie müzik dinleyebilirsiniz.

İsrail gezilecek yerler bu şekildeydi. Daha fazlası için diğer içeriklerimize de buradan göz atın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu