Yakuza Nedir? Japon Mafyası Yakuza’nın Tarihi

Japonya merkezli bir mafya veya suç örgütü olan Yakuza, Japonya’da ileri gelen suç örgütlerinden bir tanesidir. Japonya merkezli olmasına rağmen, uluslararası alanda faaliyet gösteren bir suç örgütüdür.

Japonya emniyet güçleri tarafından “vahşi örgüt” olarak adlandırılmasına rağmen, örgüt üyeleri tarafından “kahramanlar örgütü” olarak adlandırıyor.

Örgüt içerinde yaklaşık olarak 100 bine yakın üyesi bulunuyor. Örgüt kendini uluslararası çapta en iyi örgütler arasında değerlendiriyor. Bu yazımızda sizlere Japonların bu ilginç mafya örgütü hakkında bazı önemli bilgileri vereceğiz.

Yakuza Nasıl Kurulmuştur?

Yakuza kuruluşu kesin olarak net bilgiler içermese dahi kuruluşu 1600’lü yıllarda olduğu düşünülmektedir. Bu dönemlerde faaliyet gösteren örgüt, genel itibariyle hırsızlık, kapkaççılık, kumar gibi konularda etkin bir şekilde ticari kazanç sağlamış. Bu örgütün şuanda anılmakta olan isminin aksine “Tekiya” ismi ile anılmaktaydı.

Yakuzalar şuan ki ihtişamına göre o zamanlar toplumsal anlamada oldukça düşük bir kesime yani alt tabakaya hitap etmekteydi. Ancak örgüt bu olumsuz itibardan kısa bir sürede sıyrılarak güç kazanamaya başlayarak etkili örgütlerden biri hâline dönüştü. Bu itibarın artması ile birlikte, örgütün finansal kaynaklar konusunda oldukça söz sahibi olmaya başladı.

Kumar ve Yakuzalar

Zaman içerinde bu örgüte bazı imtiyazlar tanındı. Bunlara örnek verecek olursak Yakuzaların bir dönem kılıç ve katana taşımalarının serbest olduğunu sizlere söyleyebiliriz. O dönemler içerisinde Japonya içerisinde katana gibi aletler bulundurmak büyük bir saygınlık ifadesi kazandırmaktaydı.

Yakuza içerisinde kumar gibi yollardan kazanç sağlama işlemleri, örgüt içerisinde daha etkisiz kişilerce yapılmasına rağmen örgüt itibarına oldukça olumsuz yönde etkiler sağlamıştır.

Toplumdan Dışlanmış Bir Örgüt

Japonya’da bir dönem ekonominin kötü olması sonucundan bu örgüt üyelerinin başıboş kişiler ve toplum tarafından dışlanmış kişiler tarafından oluşmaktaydı. Bu kişiler kazançlarını pazar gibi yerlerde, değersiz eşyalar satarak kazançlarını sağlamaktaydı.

Yakuzaların Örgüt İçi Hiyerarşisi Nasıldır?

Yakuzalar örgüt içerisinde, geleneksel Japon hiyerarşisini benimsemiştir. Bu geleneksel Japon hiyerarşisine göre sadakat ve saygı ön planda tutulmaktadır.

Bu hiyerarşi bir zamanlar etkisiz kalmıştır. Çünkü Japonya’nın içerisinde yer aldığı savaşlar sebebiyle azalan nüfus gibi etkilerden dolayı örgüt bir süreliğine dağılmıştır.

Yakuza içerisinde toplumun her kesiminden birey bulmak oldukça normaldir. Bu örgütün itibarını yükselten davranışlarında birisi ise sahipsiz çocukları örgüt içerisinde sahiplenilmesidir. Bu örgüte, toplumun bakış açısına olumlu yönde artılar sağlamıştır.

Örgüte katılma yaşları genellikle lise çağındaki ergenlik döneminde olan kişiler tarafından katılım gösteriliyor. Bu kişilerin genellikle sosyal ve ekonomik anlamda biraz daha düşük seviyelerde olması sebebiyle katılım sağlandığı düşünülüyor.

Yakuza Üyesi Kadınlar

yakuza kadinlari

Örgüt içerisinde sadece erkekler tarafında katılmasının yanı sıra kadınlar tarafından da oldukça yoğun bir ilgi ile karşılanıyor.

Örgüt içerinde bir lider ve emir alan kişiler tarafından yönetim sağlanıyor. Buna başka bir tabir ile usta-çırak ilişkisi diyebiliriz. Yakuza örgütüne üye olmak isteyen kişiler, aile bağları tamamen kopmalı ve eski sosyal yaşantısında belirli bir oranda uzaklaşması gerekmektedir. Yakuza içerisinde aile bağları tamamen baştan kurulur. Belirli gruplar içerisinde baba, anne, kardeş gibi kavramlar yer almaktadır. Bu sebeplerden ötürü örgüt içerisinde anne, abla gibi roller için bayanlara ihtiyaç duyulmuştur. Böylelikle kadınlarında bu örgüte katılmasına vesile olmuştur.

Yakuza Ritüelleri Nelerdir?

Örgüt içerisinde yer alan cezaların karşılığı verilmesi için parmak kesme gibi yöntemler, bu örgüt içerisinde sıkça kullanılmaktadır. Bu parmak kesme gibi infazların yapılması bir anlamda cezalı kişilerin pişmanlık duyması ve bir daha bu hatayı yapmasına engel olmaya sebep olacaktır. Ancak parmak kesme gibi infazlar da kılıç, katana gibi aletlerin kullanılmasına ilişkin engel olmaması göz önünde bulundurarak infazları gerçekleştirilmektedir. Eğer ki kılıç gibi aletleri kullanmaya engel düşerse, savaşçı gücünün yok olmasına sebep olacaktır.

Cezalarda parmak kesme gibi infazların yapılmasının sebebi aslında bu suçlu bireylerin bir takım temel işlevlerini kaybettirerek grubun diğer üyelerine daha bağlı bir hâle gelmesini sağlamaktır. Böylelikle bu tür kişilerin başına buyruk hareket etmesini engeller ve örgüt içerisinde daha iyi bir yönetim sağlanmasını sağlamaktadır.

Yakuza Dövmeleri

yakuza dovmeler
Yakuza

Yakuza üyesi olan kişilerin çoğunda bütün vücudunu kaplayan motifli dövmelere sahiptir. Bu ilgi çekici motifler, el yapımı makineler aracılığıyla yapılır. Yani anlayacağınız üzere bugün dövme yapmak için kullanılan modern aletler yerine el yapımı özel makineler kullanılmaktadır. Yakuzalar genellikle vücudunun büyük bir bölümünü dövme yaptırdığı için bu dövmeler oldukça maliyetli ve bir o kadar zahmetlidir.

Günümüzde Yakuza’nın Durumu

Günümüzde Yakuza, Japonya sınırları içerisinde yarı yarıya yasal olarak nitelendirilmektedir.

Yakuzalar, Japonya içerinde gerçekleşen bazı afetlerde ve olaylarda toplumsal dayanışma gereği yardımlarda bulunmuştur. Örnek verecek olursak 2011 yıllında gerçekleşen tsunami ve depremin ardından tırlar ile yardım malzemesi gönderdi. Bu örgütün toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya önem verdiğini açık bir şekilde göstermektedir.

Yakuzalar uyuşturucu ticareti gibi konularda faaliyet göstermesi çoğu kişilerce yanlış bulunmaktadır. Ayrıyeten kadın ticareti gibi konularda Filipinli kadınları ve kızları yaşam standartlarını yükseltmek adına kandırarak Japonya sınırları içerisine getirilmektedir. Bu kızlar sonraki süreçte fuhuş gibi bir takım kirli işlere tâbi tutuyorlar.

Yakuzaların bir diğer gelir kaynağı ise hırsızlık ve gasptır. Ancak bu hırsızlık ve gasplar sanılanın aksine büyük yönetimleri ve şirketleri hedef almaktadır. Bir takım şirketleri şantaj yaparak bur takım çek ve senetleri örgütün lehine olacak şekilde bu yoldan kazanç sağlıyorlar.

Toplum ve Medya Nazarında Yakuza

Yakuza, bir suç örgütü olarak bilinse de, Japon halkına göre Yakuzalar halka zararı olmayan, kendi çıkarları doğrultusunda bir takım faaliyetler gösteren bir örgüttür. Örnek verecek olursak Yakuzalar bazı bölgelerde polis gibi yetkililer sahip olduğu ve bu suçların azalması konuşmada bir takım görüşler kabul edilmektedir.

Yani halk tarafından Yakuza, bur suç örgütü olarak görülmemektedir.  Bunun nedeni aslında bakacak olursak Yakuzaların ülke içerisinde gerçekleşen bir takım olağanüstü olaylar da halka yardım konusundaki destek sağlaması ve böylelikle toplumsal dayanışma ve yardımlaşma destek çıkan bir örgüt damgasına sahip olmasını sağlamaktadır.

Filmlerde ve Oyunlarda Yakuza Etkisi

Japonya içerisinde bir örgüt olan Yakuza, pek çok filme ve diziye konu olmuştur. Hatta bu örgüt hakkında bir film bile yapılmıştır. Bu filmde Yakuzalar oldukça olağanüstü özelliklere sahip olan bilinçli bireylerden oluşan bir örgüt olarak konu edilmiştir. Kimi filmlerde bunun tam aksine Yakuzaların kan döken vahşi kişiler tarafından oluşan bir örgüt olduğunu konu almıştır.

Dizi sektöründe ise bir Yakuza ailesini hikayesini konu almış ve bu film oldukça beğenilmiştir.

Oyun dünyası ile ilgilenen kişiler tarafından büyük bir olasılıkla bilinen Yakuzaları anlatan oyun, örgüt içerinde yer alan kan, vahşet, dram gibi konuları oyuna yansıtmıştır. Bu oyunun yüksek rakamlarda satış yaptığını düşünebilirsiniz. Tam da düşündüğünüz gibi bu oyun oldukça yüksek rakamlarda satış yapılmıştır. Bazı kişilerce beğenilen bu oyun çoğu kişi tarafından tam aksine beğenilmiştir. Anlayacağınız üzere Yakuzalar pek çok konuda faaliyet gösteren bir suç örgütü konumundadır. Film, oyun gibi etkili olduğu bunun bir göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu